Dziennikarz Money.pl z prestiżową nagrodą
Dziennikarz Money.pl z prestiżową nagrodą
2011-06-08 17:08:59

Dziennikarz Money.pl z prestiżową nagrodą

Kapituła prestiżowej nagrody im. Władysława Grabskiego wyróżniła Macieja Czujko, dziennikarza Money.pl. W kategorii Dziennikarstwo Internetowe został doceniony za tekst Zbudowaliśmy kapitalizm na kapitaliku spod materaca.

Nagrodę im. Władysława Grabskiego przyznaje Narodowy Bank Polski. Honoruje nią dziennikarzy, którzy przyczyniają się do lepszego zrozumienia gospodarki rynkowej. W tym roku najlepszy tekst w ten sposób realizujący misję dziennikarską, który opublikowany został w Internecie, napisał dziennikarz Money.pl.

Reportaż Macieja Czujko opowiada o przemianach gospodarczych z początku lat 90., kiedy to Polacy na rodzinnych oszczędnościach budowali wolny rynek.

- Kraje Zachodu budowały swój kapitał przez wieki. My swój zaledwie w kilka lat. Wystarczyły nam do tego zaskórniaki babć, pożyczki od stryjów i dwudziestodolarówki upychane w paczkach ze Stanów. Mieliśmy trochę drobnych, inicjatywę i kredyt zaufania do Leszka Balcerowicza - pisze autor reportażu.

Maciej Czujko od trzech lat jest redaktorem Money.pl. Wcześniej pracował w Polsce The Times.

Laureaci nagrody im. W. Grabskiego w 2011 r.

  • Laureatem Nagrody Głównej został Adam Grzeszak z Polityki za artykuł Z czego żyje Polak.
  • Redakcja tygodnika Polityka otrzymała też Nagrodę Honorową prezesa NBP.
  • Wyróżnienie w kategorii Prasa ogólnopolska i agencje prasowe otrzymał Grzegorz Siemiończyk z Gazety Giełdy Parkiet za artykuł Lepiej zapobiegać niż zamiatać.
  • Wyróżnienie w kategorii Prasa regionalna i lokalna otrzymał Jacek Stachiewicz - dziennikarz związany z rzeszowską prasą, aktualnie piszący dla Karpackiego Przeglądu Gospodarczego - za artykuł Czy europejskie pieniądze napędzają Podkarpacie.
  • W kategorii Rozgłośnie radiowe wyróżnienie otrzymał Wiktor Legowicz z redakcji Programu Trzeciego Polskiego Radia za materiał Euranet - bardzo ważny problem europejski.
  • W kategorii Telewizje ogólnopolskie i regionalne laureatem wyróżnienia została Brygida Forsztęga-Kmiecik - autorka reportaży realizowanych dla katowickiego ośrodka TVP - za reportaż Wygrać emeryturę.

Nagrodzony reportaż Macieja Czujko znajduje się pod TUTAJ.